De ongelukken in de kerncentrales te Fukushima in Japan staat nu op de tweede plaats qua nucleaire ongelukken. Officieel staat de ramp in Tsjernobyl te Oekraïne op de eerste plaats sinds 1986. De voorzorgsmaatregelen die ze in Japan hadden getroffen met betrekking tot duurzaam bouwen was gericht op een beving van maximaal 7 op de schaal van Richter. De beving in Japan had echter een kracht van 9 op de schaal van Richter.
In de getroffen gebieden zijn bijna 600.000 mensen geëvacueerd. Door de gevaren van radioactieve stralingen is het misschien wel noodzakelijk om meer mensen te evacueren. Zieke mensen zijn in de gebieden achtergebleven met alle gevolgen van dien.
Nucleaire problemen in Japan escaleren
De Japanse overheid en Tepco (eigenaar van de centrales) proberen de gemoederen zo rustig mogelijk te houden. Zo zouden de concentraties aan radioactieve stralingen volgens hen niet zo schadelijk zijn. Volgens wetenschappers kan het een jaar duren voordat de reactoren van de kerncentrales weer onder controle zijn. Momenteel worden de reactoren in de centrales koel gehouden door zeewater. De reactors gaan hierdoor koken, wat stoom veroorzaakt. Deze stoom veroorzaakt een enorme druk, waardoor het noodzakelijk is om de stoom af te blazen in de open lucht. Dit proces heet feed and bleed.
Indien de splijtstofstaven niet goed ondergedompeld zijn in het water en droog komen te staan, dan wordt de stoom radioactiever. Een verhoogde radioactiviteit komt ook tot stand door het gebruik van Mox als brandstof. Mox is een mengsel van verarmd uraniumoxide en plutoniumoxide, wat voor een veel giftigere stoom zorgt. Een hoop mensen zijn hierdoor al stralingsziek geworden.
Volgens een van de ontwerpers van de stalen koepels die de reactoren beschermen, zijn de koepels niet sterk genoeg. Een meltdown van de reactoren zou de ramp van Tsjernobyl kunnen overtreffen. Al het radioactieve materiaal komt dan bloot te liggen. Bovendien zal de kern van de reactoren in de grond zakken, wat grote gevolgen zal hebben voor het milieu en de mens.
Nucleaire energie aan banden leggen?
Voor de Duitse bondskanselier Angela Merkel is de nucleaire ramp in Japan een reden om de kerncentrales in Duitsland te sluiten. Hierover gaat zij in beraadt. Nederland ziet de ramp niet als reden om te stoppen met kernenergie. Nederland heeft twee kerncentrales, één in Zeeland en de andere staat in Gelderland. De kerncentrale in Gelderland is niet actief. Volgens minister Maxime Verhagen van Economische Zaken staan er nog meer kerncentrales op de planning. Deze centrales zullen aan hoge technische eisen moeten voldoen. De centrales in Japan voldeden ook aan hoge technische eisen, helaas mocht dit niet baten!
De verslaggevers uit Nederland en andere landen verlaten nu massaal Japan wegens gezondheidsrisico’s. Dit zegt genoeg over de ernst van de ramp.
Help Japan en stort geld op Giro 6868 van het Rode Kruis
De schade in Japan loopt op tot tientallen miljarden, draag daarom uw steentje bij aan de wederopbouw van Japan en stort wat u missen kan op Giro 6868! Dit gironummer is van het Rode Kruis. Vermeld tijdens de betaling, onder omschrijving dat het bestemd is voor Japan, zodat het goed terrecht komt.
www.reuters.com
www.nos.nl
www.demorgen.be