Op 16 maart 1968 werd er een bloedbad aangericht in het Vietnamese plaatsje My Lai. Amerikaanse soldaten vermoordden iedereen die ze tegenkwamen. Dit schandaal werd jarenlang in de doofpot gestopt.
Het incident
Volgens de Amerikaanse inlichtingendienst zouden er soldaten van de Vietcong in het plaatsje My Lai zitten. Ook gaven zij door dat er geen vrouwen en kinderen aanwezig waren in het dorp. De C-Compagnie van het Amerikaanse leger kreeg de opdracht van kapitein Medina om alles te doden wat ze tegenkwamen. Het dorp moest worden platgebrand en het vee moest worden gedood. Ze gingen ervan uit dat ze guerrillastrijders zouden aantreffen in het dorp, maar daar aangekomen troffen ze bijna alleen maar vrouwen en kinderen aan. De Vietcongstrijders waren niet aanwezig. Toch begonnen de soldaten om zich heen te schieten en waren niet meer te houden. De vrouwen en kinderen werden in een greppel gegooid en vervolgens vermoord. Pas toen er een helikopter van een andere Amerikaanse compagnie landde in het dorp hield het schieten op. Dankzij de soldaten in de helikopter overleefden elf mensen het incident. Honderden mensen werden wel vermoord.
Verklaring van de soldaten
Lange tijd is het incident in de doofpot gestopt. Toen het bericht eindelijk naar buiten kwam was de wereld geschokt. Hoe kon het gebeuren dat onschuldige mensen op zo’n wrede manier vermoord werden? Uit interviews met soldaten die aanwezig waren bij het incident blijkt dat ook zij niet precies wisten wat ze aan het doen waren. Ze hadden het idee dat het een soort wraak was voor al hun kameraden die vermoord waren.
Beloning
Dankzij de Amerikaanse soldaat Ron Ridenhour kwam de zaak aan het licht. Hij verzond 30 brieven in de hoop dat er aandacht zou komen voor het incident. Uiteindelijk werd er een onderzoek ingesteld en gezocht naar schuldigen. De aanvoerder van de C-Compagnie, William L. Calley kreeg levenslang. Maar onder publieke druk werd deze straf teruggebracht naar tien jaar. In 1974, na slechts een derde deel van zijn straf uitgezeten te hebben, werd Calley weer vrijgelaten. Men vond dat hij teveel de zondebok werd gemaakt en kreeg daarom alleen huisarrest.
Hugh Tompson, een van de soldaten in de helikopter, kreeg 28 jaar later alsnog de ‘’Soldier’s Medal’’ voor zijn heldendaad. Hij kreeg dit pas zo laat omdat de Amerikaanse regering geen zin had in nog een golf van aandacht voor het My Lai incident.
http://nl.wikipedia.org/wiki/Bloedbad_van_My_Lai